Kawa zbożowa

Z jakich powodów warto pić kawę zbożową?

Kawa zbożowa może być napojem, który wielu osobom dotrzymuje towarzystwa podczas dzieciństwa. W naszej młodości każdy z nas chciał usiąść przy stole wraz z dorosłymi i napić się kawy. Ale za każdym razem rodzice dawali dzieciom do picia kawę zbożową.

Czym tak naprawdę jest kawa zbożowa?

Ten lekki napój stworzony z serca i duszy palenia zbóż był często podawany w przedszkolach, a nawet dzisiaj będzie podawany w kilku instytucjach edukacyjnych podczas drugiego śniadania. Kawa zbożowa jest doskonałą alternatywą dla wielu osób, które z różnych powodów muszą ograniczać poziom przyjmowanej kofeiny. Jej smak może sobie zapewnić każdy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym w rzeczywistości jest kawa zbożowa i jakie są jej atrybuty.

Jaka jest historia picia kawy zbożowej?

Na terenie Europy początkowo kawa zbożowa była wytwarzana z cykorii, a jej produkcją zajmowali się Holendrzy. W 1801 roku została już bezwzględnie pita przez Francuzów, Belgów, a także Niemców. To właśnie z terenów Prus w tych czasach wzięto szczególny zwyczaj picia kawy zbożowej również w Polsce. Jej popularność wzrosła ponad dwukrotnie, gdy w 1818 roku Fryderyk Bohm stworzył we Włocławku fabrykę kawy zbożowej. Zaraz po tym na obrzeżach miast zaczęto uprawiać cykorię, która była dodawana do ziaren, w których była produkowana. Była ona szczególnie popularna na terenach Śląska, w biedniejszych rodzinach, których nie stać było na zakup czarnych ziaren espresso. W czasie kolejnej wojny światowej i okupacji, a także w niezbyt pomyślnych czasach PRL-u, kawa zbożowa stała się najczęściej stosowanym zamiennikiem czarnego ziarna jako symbol prawdziwego lepszego życia.

Jakie są podstawowe zalety kawy zbożowej?

Kawa zbożowa produkowana jest z palonych nasion żyta, zbóż, jęczmienia, a także roślin, takich jak cykoria, mniszek lekarski czy burak. W niektórych regionach kawę zbożową produkuje się z palonych nasion kozieradki lub łubinu, a również daje się do niej figi i żołędzie. Dzięki temu, że ma ona normalny skład, możemy w niej znaleźć kilka składników odżywczych. Kawa zbożowa dostarcza organizmowi między innymi mnóstwo:

  • rozpuszczalnego błonnika;
  • selenu;
  • magnezu;
  • witamin z grupy B.

Cykoria zawarta w kawie zbożowej zawiera inulinę, która odpowiada za odpowiednią florę bakteryjną wewnątrz jelit. Zboże zawarte w tej kawie dostarcza mało kalorii, gdy jest zalana wodą, więc może być stosowana w ramach diety służącej redukowaniu wagi.